logo
Back to the list

Competition program of the XVIII Kazan International Muslim Film Festival

1 July 2022

Full-length feature films

Film title

Country

Director

Runtime

Year of production

1

The Anger

Lebanon, Germany

Maria Ivanova Z.

204 min.

2021

2

Cream in my Coffee

Turkey

Olgun Özdemir

109 min.

2022

3

Pedro

India

Natesh Hegde

109 min.

2021

4

Silent Glory

Iran

Nahid Hassanzadeh

95 min.

2022

5

Mukagali

Kazakhstan

Bolat Kalymbetov

109 min.

2021

6

Song of the Soul

Bangladesh

Shabnam Ferdousi

109 min.

2022

7

The Adventures of Little Bahi

Russia

Alexander Galibin

85 min.

2022

8

Talaat Harb Square

Egypt

Magdi Ahmed Ali

125 min.

2022

9

Tarlan

Russia (Tatarstan), the Republic of Kazakhstan

Julia Zakharova

90 min.

2022

10

The Newspaper

Sri Lanka

Sarath Kothalawala, Kumara Thirimadura

103 min.

2020


Short-length feature films

Film title

Country

Director

Runtime

Year of production

1

Boars

Iran

Gholam Reza Jafari

15  min.

2020

2

Igor-chair

Russia

Constantin Soldatov

25  min.

2021

3

Precious Photo

Egypt

Mashael Youssef

10  min.

2022

4

Rukh

Kazakhstan-Russia

Michael Plisko

30  min.

2021

5

Little brother of angels

The Republic of Tajikistan

Umedsho Mirzoshirinov

26  min.

2021

6

Fence

Azerbaijan

Gulu Askerov

26  min.

2022

7

Galiyabanu

Russia (Tatarstan)

Rifat Mindubaev

26  min.

2021

8

Trumpets in the Sky

Palestine, Lebanon, France, Belgium

Rakan Mayasi

15 min.

2021

9

Path

India, China

Pradip Kurbah

20  min.

2021

10

Jasmin

Turkey

Muaz Gunesh

4  min.

2022


Full-length documentaries

Film title

Country

Director

Runtime

Year of production

1

Razzouk Tattoo

Israel

Orit Ofir Ronell

68  min.

2021

2

I'm not Lakit

Lebanon, Romania

Maria Surae

74  min.

2022

3

Ivans Ladder

Russia, France

Nikolay Bem

61  min.

2022

4

Hatibondhu – friends of elephant

India

Kripal Kalita

51 мин/ min.

2022

5

Gabdrahman

Russia (Tatarstan)

Marsel Makhmutov

50  min.

2022

6

Kodokushi

Turkey

Ensar Altay

84  min.

2020

7

Monir

Bangladesh

Ashique Mostafa

79  min.

2022

8

No One is Waiting for you

Iran

Mohsen Eslamzadeh

93 min.

2022

9

The Tone Wheels

Indonesia

Yuda Kurniawan

98  min.

2022

10

Forgotten Dreams

Egypt

Marwa El Sharkawy

90  min.

2021


Short-length documentaries

Film title

Country

Director

Runtime

Year of production

1

Life without spring

Uzbekistan

Shokir Kholikov

22 min.

2022

2

Where is your home

Azerbaijan

Elvin Ashirov

26 мин

2022

3

Black wagon

Kyrgyzstan

Adilet Karzhoev

24 min.

2021

4

A Burst of Song

Italy, India

Lia Beltrami

30 min.

2021

5

Small and big

Serbia

Zelimir Gvardiol

32 min.

2022

6

Life

Turkey

Muhammed Emin Demiral

7 min.

2021

7

Sosnovyi Spring

Russia (Tatarstan)

Bulat Minkin

9 min.

2021

8

Rahma

Egypt

Mohamed Al Hamidi

15 min.

2021

9

The Caring Women of Udora

Russia

Anna Koryakovtseva

44 min.

2022

10

Nomad girl

Iran

Rohollah Akbari

22 min.

2021



National Competition

Film title

Country

Director

Runtime

Year of production

1

We are the children of the 1941

Russia (Tatarstan)

Amir Galiaskarov

76 min.

2021

2

Republic 99

Russia (Tatarstan)

Julia Zakharova, Adele Takkese, Sofia Silkina

104 min.

2021

3

The Parallels

Russia

Sergey Bataev

19 min.

2021

4

Missioner

Russia (Tatarstan)

Zufar Khairullin

30 min.

2021

5

Alone in the Mountains

Russia (Tatarstan)

Azat Davletshin

9 min.

2021

6

The night has come

Russia (Tatarstan)

Amir Salyanov

16 min.

2022

7

Uncle Misha

Tajikistan, Russia (Tatarstan)

Akhmadzhon Oev

17 min.

2022

8

Tatar region. Troitsk

Russia (Tatarstan)

Alexander Dalmatov

33 min.

2022

9

Hallway of Memories

Russia (Tatarstan), Vietnam

Chuong The Thien

15 min.

2022

10

Tash

Russia (Tatarstan)

Yelizaveta Yeliseeva

14 min.

2022