Out-of-competition and parallel programme screening time
15 April 2019
News
24 april | ||||||||
Hall № |
Time |
Film |
Country |
Director |
Duration |
Year of production |
Competition Program | |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12:00-13:30 |
Yeralash |
Meeting with Boris Grachevsky | |||||
|
13:30-14:55 |
One war |
Russia |
Vera Glagoleva |
85 min. |
2009 |
Retrospective of winner films of the KIMFF | |
|
15:05-17:00 |
Mi for mom |
Iran |
Rasool Mollagholi Poor |
113 min. |
2006 |
Retrospective of winner films of the KIMFF | |
|
17:10-18:50 |
Bibinur |
Russia |
Yuri Feting |
98 min. |
2009 |
Retrospective of winner films of the KIMFF | |
|
19:00-20:40 |
Gentle indifference of the world |
Kazakhstan, France |
Adilkhan Yerzhanov |
99 min . |
2018 |
Retrospective of winner films of the KIMFF | |
2 |
|
|
|
|
|
|
| |
|
12:00-13:40 |
Halima's Path |
Croatia |
Arsen A. Ostojic |
97 min. |
2012 |
Retrospective of winner films of the KIMFF | |
|
14:00-16:25 |
Kurmanjan Datka |
Kyrgyzstan |
Sadyk Sher-Niyaz |
135 min. |
2014 |
Retrospective of winner films of the KIMFF | |
|
16:35-18:15 |
Sorcerer |
Azerbaijan, Israel |
Oktay Mir-Qasim |
97 min. |
2002 |
Retrospective of winner films of the KIMFF | |
|
19:00-20:45 |
Imam Abu Isa Mukhammad Termizii |
Uzbekistan |
Abdukhalil Mignarov |
104 min. |
2019 |
Opening film | |
|
20:45-21:45 |
Meeting with Abdukhalil Mignarov
| ||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
| |
|
13:00-14:00 |
Meeting with Rustam Ibrahimbekov | ||||||
|
14:00-15:30 |
Good bye southern city |
Russia, Azerbaijan |
Oleg Safaraliev, screenwriter/producer - Rustam Ibrahimbekov |
90 min. |
2006 |
Retrospective of films by the Chairmen of the Jury of KIMFF | |
|
15:40-17:10 |
Immortal |
Iran |
Khadi Mokhagekh |
90 min. |
2015 |
Retrospective of winner films of the KIMFF | |
|
17:20-18:15 |
Sugar Cube |
Iran |
Seyid Reza Mir-Karimi |
116 min. |
2011 |
Retrospective of winner films of the KIMFF | |
|
19:25-21:00 |
The day of the full moon |
Russia |
Karen Shakhnazarov |
93 min. |
1998 |
Retrospective of films by the Chairmen of the Jury of KIMFF | |
|
21:00-22:00 |
Meeting with Karen Shakhnazarov | ||||||
| ||||||||
25 april | ||||||||
Hall № |
Time |
Film |
Country |
Director |
Duration |
Year of production |
Competition Program | |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12:30-13:25 |
Gharshelegh |
Iran |
Reza Gholami Motlagh |
52 min. |
2018 |
Full-length documentary films | |
|
13:35-14:40 |
BELOVED |
Iran |
Yaser Talebi |
65 min. |
2018 |
Full-length documentary films | |
|
14:50-15:10 |
Footstep |
Turkey |
Haydar Demirtas |
20 min. |
2018 |
Short documentary films | |
|
15:20-15:50 |
Through The Mirror |
Armenia |
Arsen Arakelyan |
29 min. |
2018 |
Short documentary films | |
|
16:00-16:20 |
The Moon Is Bright Tonight |
Nepal |
Abinash Bikram Shah |
16 min. |
2018 |
Short feature films | |
|
16:30-16:50 |
Abang |
|
Chia Xuen Low |
20 min. |
2018 |
Short feature films | |
|
17:00-18:00 |
Meeting with Selim Bayraktar | ||||||
|
17:10-18:40 |
Pomegranate orchard |
Azerbaijan |
Ilgar Najaf |
90 min. |
2017 |
Full-length feature films | |
|
18:50-20:20 |
Rona, Azim′s Mother |
Afghanistan,Iran |
Jamshid MAHMOUDI |
90 min. |
2018 |
Full-length feature films | |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13:00-14:00 |
Larisa Udovichenko presents of films by Stanislav Govorukhin | ||||||
|
14:00-15:40 |
Sons of bitches |
USSR |
Leonid Filatov |
98 min. |
1990 |
Special screening | |
|
15:50-18:25 |
Assa |
USSR |
Sergei Solovyov |
153 min. |
1987 |
Retrospective of the films by Stanislav Govorukhin | |
|
18:35-20:15 |
A splash of champagne |
USSR |
Stanislav Govorukhin |
100 min. |
1989 |
Retrospective of the films by Stanislav Govorukhin | |
|
20:25-22:20 |
It is impossible to live |
USSR, Germany |
Stanislav Govorukhin |
115 min. |
1990 |
Retrospective of the films by Stanislav Govorukhin | |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14:20-15:35 |
Munabia |
Kyrgyzstan |
Taalaibek Kulmendeyev |
71 min. |
2017 |
Russia - Islamic world | |
|
15:45-17:20 |
Axing |
Iran |
Behrooz Shoaibi |
92 min. |
2018 |
Russia - Islamic world | |
|
17:30-18:50 |
Hair |
Iran |
Mahmood Ghaffari |
78 min. |
2016 |
Russia - Islamic world | |
|
19:00-21:15 |
Last test |
Russia |
Alexey Petrukhin, Oleg Taktarov |
135 min. |
2018 |
Special screening | |
|
21:15-22:15 |
Meeting with Alexey Petrukhin & Oleg Taktarov
|
26 april | ||||||||
Hall № |
Time |
Film |
Country |
Director |
Duration |
Year of production |
Competition Program | |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12:00-13:35 |
The Mystery of a Buryat Lama |
Russia |
Yelena Demidova |
93 min. |
2018 |
Full-length documentary films | |
|
13:50-14:35 |
I havent forgotten you |
Russia |
Ali Khamraev |
45 min. |
2018 |
Full-length documentary films | |
|
14:50-15:30 |
Ancestors’ heritage |
Kazakhstan |
Berik Jakhanov |
40 min. |
2018 |
Short documentary films | |
|
15:45-16:15 |
Umarako |
Tajikistan |
Daler Imomali |
30 min. |
2019 |
Short documentary films | |
|
16:25-16:55 |
Asan |
Kazakhstan |
Berik Jakhanov |
27 min. |
2017 |
Short feature films | |
|
17:55-19:30 |
The Song of the Tree |
Kyrgyzstan, Russia |
Aibek Daiyrbekov |
93 min. |
2018 |
Full-length feature films | |
|
19:40-20:55 |
Deep Rivers |
Russia |
Vladimir Bitokov |
75 min. |
2018 |
Full-length feature films | |
|
21:05-21:30 |
The Hedge |
Russia |
Mikhail Kulunakov |
25 min. |
2018 |
Short feature films | |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13:00-14:00 |
Meeting with Nikolay Dostal' | ||||||
|
14:00-15:40 |
Peter on the way to the Kingdom of heaven |
Russia |
Nikolay Dostal' |
97 min. |
2009 |
Retrospective of films by the Chairmen of the Jury of KIMFF | |
|
16:00-17:00 |
Meeting with Oleg Taktarov | ||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15:50-17:50 |
10 Days Before the Wedding |
Yemen |
Amr Gamal |
120 min. |
2018 |
Russia - Islamic world | |
|
18:00-20:10 |
Letters to Sofija |
UK, Lithuania |
Robert Mallan |
130 min. |
2013 |
Special screening | |
|
20:10-21:10 |
Meeting with Rokas Zubovas |
27 april | ||||||||
Hall № |
Time |
Film |
Country |
Director |
Duration |
Year of production |
Competition Program | |
1 |
|
|
|
|
|
|
| |
|
12:00-13:30 |
Finding Farideh |
Iran |
Azadeh Moussavi, Kourosh Ataee |
88 min. |
2018 |
Full-length documentary films | |
|
13:45-15:20 |
Yemen: child war reporters |
Yemen |
Khadija Al-Salami |
92 min. |
2019 |
Full-length documentary films | |
|
15:35-16:05 |
From the edge of sanity |
Bosnia, Herzegovina |
Milana Majar |
26 min. |
2017 |
Short documentary films | |
|
16:15-16:35 |
The same |
Serbia |
Dejan Petrović |
17 min. |
2017 |
Short documentary films | |
|
16:45-17:00 |
Assia |
Morocco, France |
Malika Zairi |
12 min. |
2018 |
Short feature films | |
|
18:00-19:20 |
The Frog |
Bosnia, Herzegovina |
Elmir Jukić |
78 min. |
2017 |
Full-length feature films | |
|
19:30-21:00 |
Sincerely Yours, Dhaka |
Bangladesh |
Abu Shahed Emon |
90 min. |
2018 |
Full-length feature films | |
|
21:10-21:25 |
Slaughter |
Iran |
Saman Hosseinpuor & Ako Zandkarimi |
13 min. |
2018 |
Short feature films | |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11:00-11:15 |
Bakyt |
Kyrgyzstan |
Meerim Dogdurbekova |
13 min. |
2017 |
Childhood Cinema World | |
|
11:20-11:30 |
Happy Birthday |
Iraq |
layth daham |
10 min. |
2019 |
Childhood Cinema World | |
|
11:35-11:45 |
Who finds it more difficult |
Russia (Tatarstan) |
Yermolina Yelena |
10 min. |
2019 |
Childhood Cinema World | |
|
11:50-12:00 |
Ant stories |
Russia (Tatarstan) |
Sergey Kiatrov |
9 min. |
2018 |
Childhood Cinema World | |
|
12:10-13:25 |
Amin & Akvan |
Iran |
Zohal Razavi |
75 min. |
2018 |
Childhood Cinema World | |
|
13:35-14:50 |
Little prince of our city |
Kazakhstan |
Talgat Temenov |
74 min. |
2015 |
Childhood Cinema World | |
|
15:00-16:15 |
KHYDYR DEDE |
Russia (Crimea) |
Dilyaver Dvadzhiyev |
75 min. |
2018 |
Childhood Cinema World | |
|
16:25-18:05 |
21 Days Later |
Iran |
Seyed Mohamadreza Kheradmandan |
96 min. |
2017 |
Childhood Cinema World | |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13:00-14:00 |
Meeting with Bolotbek Shamshiyev | ||||||
|
14:00-15:45 |
White steamer |
USSR |
Bolotbek Shamshiyev |
101 min. |
1975 |
Retrospective of films by the Chairmen of the Jury of KIMFF | |
|
16:00-17:00 |
Meeting with Hodzhakuli Narliyev | ||||||
|
17:00-18:35 |
Voice of Mother |
Russia |
Hodzhakuli Narliyev |
92 min. |
2010 |
Retrospective of films by the Chairmen of the Jury of KIMFF |
28 april | ||||||||
Hall № |
Time |
Film |
Country |
Director |
Duration |
Year of production |
Competition Program | |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12:00-12:55 |
Hadi Ghazanfari |
Iran |
Mehdi Ghazafari |
55 min. |
2018 |
Full-length documentary films | |
|
13:05-14:35 |
Four Seasons and Autumn |
Portugal |
Pedro Sena Nunes |
90 min. |
2018 |
Full-length documentary films | |
|
14:50-15:15 |
The master |
Kyrgyzstan |
Ibadylla Ajibayev |
24 min. |
|
Short documentary films | |
|
15:30-15:55 |
Small Paradise |
Iraq |
Pshtewan Kamal |
25 min. |
2018 |
Short documentary films | |
|
16:05-16:40 |
Overtime |
Russia (Tatarstan) |
Leila Salakhatdinova |
33 min. |
2018 |
Short feature films | |
|
17:40-18:55 |
Supa Modo |
Kenya, Germany |
Likarion Wainaina |
73 min. |
2018 |
Full-length feature films | |
|
19:05-20:35 |
Narrow |
Tajikistan |
Mukhiddin Muzaffar (Juraev) |
90 min. |
2017 |
Full-length feature films | |
|
20:45-21:10 |
Affability |
Egypt |
Ahmed Nader |
22 min. |
2017 |
Short feature films | |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13:00-14:20 |
Crossroads: one two Jaga |
Malaysia |
Namron (as Nam Ron) |
80 min. |
2018 |
Russia - Islamic world | |
|
14:30-15:45 |
Mabata Bata |
Mozambique, Portugal |
Sol de Carvalho |
74 min. |
2018 |
Russia - Islamic world | |
|
15:55-17:15 |
Al'Kasha tribe |
Sudan, South Africa, Qatar, Germany |
Hajooj Kuka |
78 min. |
2018 |
Russia - Islamic world | |
|
17:25-19:20 |
Berlin - Akkurgan |
Uzbekistan |
Zulfikar Musakov |
115 min. |
2018 |
Russia - Islamic world | |
|
19:30-20:30 |
Mesteka & Rehan |
Egypt |
Dina Abd Elsalam |
61 min. |
2017 |
Russia - Islamic world | |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13:00-14:00 |
Meeting with Radoslav Spassov | ||||||
|
14:00-16:25 |
Singing shoes |
Bulgaria |
Radoslav Spassov |
141 min. |
2016 |
Retrospective of films by the Chairmen of the Jury of KIMFF | |
|
16:35-17:35 |
Meeting with Davlatnazar Khudonazarov | ||||||
|
17:35-19:05 |
In thawed snow the sound of a stream |
USSR |
Davlatnazar Khudonazarov |
88 min. |
1982 |
Retrospective of films by the Chairmen of the Jury of KIMFF | |
|
19:15-21:10 |
Personal growth training |
Kazakhstan |
Farkhat Sharipov |
114 min. |
2018 |
Russia - Islamic world |
29 april | ||||||||
Hall № |
Time |
Film |
Country |
Director |
Duration |
Year of production |
Competition Program | |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12:00-13:55 |
The Song of Grassroots |
Indonesia |
Yuda Kurniawan |
112 min. |
2018 |
Full-length documentary films | |
|
14:10-14:55 |
Shigab hazrat |
Russia (Tatarstan) |
Salavat Yuzeev |
46 min. |
2019 |
Full-length documentary films | |
|
15:10-15:20 |
Rope |
Bangladesh |
Yasmine Kabir |
9 min. |
2017 |
Short documentary films | |
|
15:35-15:50 |
One of us |
Russia |
Eduard Bulgar |
15 min. |
2018 |
Short documentary films | |
|
16:00-16:20 |
See My Voice |
United States |
Idelia Mars |
18 min. |
2019 |
Short feature films | |
|
17:20-18:40 |
Baigal |
Russia (Tatarstan) |
Ildar Yagafarov |
81 min. |
2018 |
Full-length feature films | |
|
18:50-21:00 |
Grain |
Turkey |
Semih Kaplanoğlu |
128 min. |
2018 |
Full-length feature films | |
|
21:10-21:30 |
Kumaiyk |
Kyrgyzstan |
Aizuura Imanalieva |
16 min. |
2018 |
Short feature films | |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13:00-13:30 |
Seven boys |
Russia (Tatarstan) |
Rafil Galimullin, Marsel Makhmutov |
29 min. |
2019 |
National competition | |
|
13:40-14:00 |
Spider A4. Gone |
Russia (Tatarstan) |
Chronid Sazonov |
17 min. |
2019 |
National competition | |
|
14:10-14:25 |
The last chance |
Russia (Tatarstan) |
Akhmajon Oyev |
14 min. |
2018 |
National competition | |
|
14:35-14:50 |
Lost Way |
Russia (Tatarstan) |
Amir Salyanov |
15 min. |
2017 |
National competition | |
|
15:00-15:10 |
TATAR IN twenty first century |
Russia (Tatarstan) |
Rifat Mindubaev |
10 min. |
2018 |
National competition | |
|
15:10-15:20 |
Flushed apples |
Russia (Tatarstan) |
Eduard Gabidullin |
9 min. |
2018 |
National competition | |
|
15:30-16:00 |
Ostazbike |
Russia (Tatarstan) |
Renat Karimov-Sayga |
28 min. |
2019 |
National competition | |
|
16:10-16:25 |
Vafira |
Russia (Tatarstan) |
Rozaliya Zakieva |
15 min. |
2019 |
National competition | |
|
16:35-16:55 |
Unity |
Russia (Tatarstan) |
Darya Panteleyeva |
21 min. |
2019 |
National competition | |
|
17:05-17:25 |
Project Max |
Russia (Tatarstan) |
Aidar Gabdrakhmanov |
21 min. |
2018 |
National competition | |
|
17:35-18:15 |
La Primavera |
Russia (Tatarstan) |
Svetlana Serova |
39 min. |
2018 |
National competition | |
|
18:25-18:50 |
Spiritual springs of Tatarstan |
Russia (Tatarstan) |
Yuriy Gvozd’ |
26 min. |
2017 |
National competition | |
|
19:00-19:20 |
Complicated Pattern |
Russia (Tatarstan) |
Ilshat Rakhimbai |
23 min. |
2018 |
National competition | |
|
19:30-20:40 |
Seven gems |
Russia (Tatarstan) |
Sergey Kiatrov |
69 min. |
2018 |
National competition | |
|
20:50-22:10 |
The Water Witch |
Russia (Tatarstan) |
Alexey Barykin |
82 min. |
2018 |
National competition | |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13:00-14:00 |
Meeting with Arvo Ikho | ||||||
|
14:00-15:35 |
Only for crazy |
USSR |
Arvo Ikho |
93 min. |
1991 |
Special screening | |
|
17:00-18:00 |
Meeting with Andrew Merzlikin | ||||||
|
18:00-19:30 |
Sea buckthorn summer |
Russia |
Victor Alferov |
87 min. |
2018 |
Special screening | |
|
19:40-21:45 |
Karu Süda |
Estonia, Czech Republic, Germany, Russia |
Arvo Ikho |
124 min. |
2001 |
Special screening |
30 april | ||||||||
Hall № |
Time |
Film |
Country |
Director |
Duration |
Year of production |
Competition Program | |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13:00-15:15 |
Forgotten tune for the flute |
USSR |
Eldar Ryazanov |
134 min. |
1987 |
Retrospective of the films by Eldar Ryazanov | |
|
15:25-17:05 |
They are together |
France, Hungary |
Martha Mesorash |
100 min. |
1977 |
Special screening | |
|
17:15-20:30 |
Kis Uykusu |
Turkey, France,Germany |
Nuri Bilge Dzheylan |
196 min. |
2014 |
Special screening | |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12:00-15:00 |
"И в шутку, и всерьёз" |
|
Фонд развития детского кино "Сотворение" |
180 min. |
2018, 2019 |
Childhood Cinema World | |
|
15:10-18:00 |
Kazan Premieres | ||||||
|
19:00 |
The closing film | ||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12:00-13:00 |
Meeting with Svetlana Nemolyaeva | ||||||
|
13:00-14:35 |
Day train |
USSR |
Inessa Selezniova |
95 min. |
1976 |
Retrospective of the films by Eldar Ryazanov | |
|
14:45-15:20 |
Old men-robbers |
USSR |
Eldar Ryazanov |
92 min. |
1971 |
Retrospective of the films by Eldar Ryazanov | |
|
15:30-17:35 |
Incredible adventures of Italians in Russia |
USSR, Italy |
Eldar Ryazanov |
104 min. |
1973 |
Retrospective of the films by Eldar Ryazanov | |
|
17:45-19:20 |
Dear Elena Sergeevna |
USSR |
Eldar Ryazanov |
94 min. |
1988 |
Retrospective of the films by Eldar Ryazanov | |
|
19:30-21:05 |
Give me a complaints book |
USSR |
Eldar Ryazanov |
91 min. |
1965 |
Retrospective of the films by Eldar Ryazanov |